Zawoja
ZAWOJA jest przepiękną wsią położoną bezpośrednio u stóp Babiej Góry. Powstała w XVI wieku i pierwszymi jej osadnikami byli pasterze wołoscy (obecne tereny Rumunii), którzy w poszukiwaniu nowych terenów wypasowych dotarli od Siedmiogrodu w rejon Beskidu Żywieckiego i osiedlili się na stałe. Zawoja zaczęła zyskiwać miano miejscowości turystycznej, letniskowej i wypoczynkowej. Do dnia dzisiejszego jest najczęściej odwiedzaną wsią w Beskidach. Głównymi atrakcjami turystycznymi są tu liczne szlaki piesze prowadzące m.in. na szczyt Babiej Góry, trasy rowerowe, wiele wyciągów narciarskich, nieskażona przyroda i przepiękny Babiogórski Park Narodowy.
 
W Zawoi warto zobaczyć m.in.:
 
– drewnianą karczmę z podcieniami z 1836 roku,
– drewniany kościół z 1888 roku (Zawoja Centrum),
– XIX-wieczną kapliczkę Zbójnicką (Zawoja Policzne),
– skansen utworzony przez PTTK na Markowych Rówienkach,
– bazę Polskiej Akademii Nauk oraz Ośrodek Edukacyjny BPN z 1930 roku (Zawoja Barańcowa)
 
 
 
 
BABIA GÓRA stanowi najwyższe wzniesienie Beskidów Zachodnich. Jest jednolitym i odosobnionym masywem o przebiegu równoleżnikowym. Charakterystyczna, z daleka już rozpoznawalna sylweta góry ze stromymi stokami północnymi i połogami, na dużych obszarach wypłaszczonymi stokami południowymi, jest wynikiem budowy geologicznej masywu.
 
Wysokość – 1725 m n.p.m. – sytuująca ją na drugim po Tatrach miejscu w Polsce, powoduje zróżnicowanie warunków klimatycznych, co przekłada się z kolei na warunki siedliskowe. Zmieniają się one wyraźnie w miarę wzrostu wysokości n.p.m. powodując pionowe zróżnicowanie szaty roślinnej. Pozwala to na wyróżnienie na Babiej Górze pięter klimatyczno-roślinnych odpowiadającym analogicznym piętrom występującym w górach wysokich np. Tatrach, Alpach, lecz w stosunku do nich obniżonych o kilkaset metrów.
 
Obszar Babiej Góry jest miejscem występowania wielu rzadkich i interesujących gatunków roślin i zwierząt. Spotkać można tutaj rośliny, których trudno jest szukać w innych miejscach Polski, rzadkie i zagrożone wyginięciem, jak również wiele gatunków objętych ochroną prawną. Świat zwierząt jest równie bogaty i zróżnicowany. Babia Góra jest ostoją dla wielu gatunków, które z powodu silnej presji człowieka z trudem znajdują sobie miejsce poza obszarami chronionymi. (źródło: http://www.bgpn.pl/walory-przyrodnicze)